|
Scenariusz otwartych zajęć czytelniczych
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4399 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Rodzaj zajęć: zajęcia ortofoniczne prowadzone w oparciu o popularną literaturę dziecięcą dla dzieci w młodszym wieku szkolnym (klasy 0-III) z uwzględnieniem wymagań programowych.
Cele zajęć: -wyeliminowanie niepowodzenia szkolnego -kształcenie umiejętności korzystania z literatury dziecięcej -rozbudzanie zamiłowań czytelniczych (korzystanie ze zbiorów biblioteki) -wzbogacanie wiedzy uczniów na temat Krakowa
Doskonalenie techniki mowy poprzez: -usprawnianie funkcji oddechowo-fonacyjnych -usprawnianie aparatu artykulacyjnego -ćwiczenia tempa mowy oraz intonacji
Pomoce: Ilustracje i zdjęcia przedstawiające: Kraków, Wawel, Lajkonika, Wieżę Mariacką, smoka wawelskiego, dorożki, taśma magnetofonowa z utworami Jana Brzechwy, Juliana Tuwima,pozycje książkowe, lusterka, szarfy, obrazki ze zwierzętami
Tok zajęć: 1.Odczytanie wiersza Juliana Tuwima:"Ptasie radio", ze zwróceniem uwagi na dykcję i artykulację Cwiczenia oddechowe: -wciąganie powietrza nosem,przytrzymywanie a następnie powolny wydech ustami (powtarzamy 3x) -wykonujemy 3 wydechy,z jednoczesnym wymawianiem głoski [s] z: a) jednakową głośnością b) starając się wymawiać [s] jak najciszej c) starając się wymawiać [s] raz ciszej,a raz głośniej
2.Zabawa dydaktyczna- naśladowanie głosów różnych zwierząt. Ćwiczenia głosowe: -ciche mruczenie przez nos : mmm... -wymawianie samogłoski [a] jak najdłużej bez zmiany wysokości głosu
3.Wyszukiwanie i odczytywanie wierszyków o zwierzętach w książeczkach J. Brzechwy (zwrócenie uwagi na poprawną artykulację głosek dentalizowanych oraz [r]. Ćwiczenia artykulatorów: -oblizywanie warg podczas coraz szerszego ich otwierania -dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy silnie opuszczonej dolnej szczęce -cmokanie -ssanie dolnej wargi,a następnie górnej
4.Odczytanie z podziałem na role wiersza Juliana Tuwima:"Ptasie radio",ze zwróceniem uwagi na prawidłową dykcję i artykulację. Ćwiczenia tempa mowy i intonacji: -dzielenie wiersza lub jego fragmentu na frazy i odczytywanie go fragmentami z odpowiednią intonacją
5.Efekty oddziaływań: -doskonalenie techniki mowy -sprawność narządów artykulacyjnych -nabycie umiejętności korzystania z literatury dziecięcej -właściwe posługiwanie się mową -rozwój umiejętności czytania i pisania -bezbłędne dokonanie analizy i syntezy głosowej -poprawa w wynikach nauczania -wiara we własne siły
Podsumowanie: Wady wymowy powodują u dziecka nieśmiałość i fobię szkolną. Ma on poczucie inności i braku wiary we własne siły. Pogłębiające się trudności z czytaniem i pisaniem powoduje niechęć do wypowiadania się na forum klasy. Ćwiczenia dla dzieci z wadami wymowy powinny mieć charakter zabawowy, ciekawy aby dziecko było w pełni zaangażowane w ich przebieg. Podjęte działania przyniosły zamierzone efekty.
Literatura: 1. Demel G. "Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola" WSiP Warszawa 1983r. 2. Demel G. "Wady wymowy" PZWL Warszawa 1979r. 3. Sawa B. "Jeże;i dziecko źle pisze i czyta" WSiP Warszawa 2004r. 4. Śliwiak T. "Bajkoteka" Wydawnictwo literackie Wrocław 1985r. 5. Wlaźnik K. "Zabawy i gry dydaktyczne"
mgr Irena Brońska we współpracy z logopedą mgr Małgorzatą Szurmiak |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|